Publiceringsdatum: 2026-03-06
Funderar du på att söka jobb inom industriell tillverkning? Det är nu möjligt för dig att få jobb som svetsare, manuell hos Euromaint Rail AB. Euromaint Rail AB söker en medarbetare på heltid som vill arbeta tills vidare. Kan det vara du?
Arbetsplatsen ligger nära tillhands om du är bosatta i Örebro som är tjänsteorten. Euromaint Rail AB behöver fler anställda som stödjer arbetet inom svetsare, manuell. Kolla in deras lediga tjänst för att se om du har vad som krävs. Bli en del av Euromaint Rail AB genom att ansöka till jobbet som svetsare, manuell senast måndag den trettionde mars 2026.
Vill du arbeta med teknik i framkant och vara med och säkerställa att Sveriges tågtrafik rullar säkert och effektivt? Vi på EuroMaint i Örebro söker nu en noggrann och nyfiken svetsare med genuint intresse för teknik och problemlösning.
Som svetsare arbetar du med svetsarbeten på fordon och komponenter inom järnvägsindustrin. Du blir en del av ett svetsteam om 7 personer. Arbetet sker enligt dokumentation enligt standard EN 15085, och du kommer att behöva avlägga svetsprov enligt denna i början av din anställning.
Vi ser det som meriterande om du har erfarenhet av svetsning, gärna inom industri- eller fordonssektorn, men det är inget krav. Du är noggrann, har ett högt säkerhetstänk och är lösningsorienterad i ditt arbetssätt. Du trivs med att arbeta både självständigt och tillsammans med andra, och har ett genuint teknikintresse samt en nyfikenhet som driver dig att utvecklas. För rollen krävs att du har gymnasieutbildning samt goda kunskaper i svenska, både muntligt och skriftligt.
Det är meriterande om du har svetslicens, erfarenhet av arbete enligt EN 15085 samt tidigare erfarenhet från järnvägsindustrin eller liknande branscher.
Vi erbjuder:
Plats: Örebro
Omfattning: Heltid
Startdatum: Enligt överenskommelse
Arbetstider: Dagtid
Form: Tillsvidare med 6 månaders provanställning
Som en del av vår rekryteringsprocess genomför vi Master-tester OPTO och CORE. Vi gör även en bakgrundskontroll på alla som erbjuds anställning. Då denna tjänst är säkerhetsklassad ingår även en hälsoundersökning som en del av rekryteringsprocessen.
Vi ser fram emot din ansökan! Sista ansökningsdag är den 29 mars, men vänta inte – tjänsten kan komma att tillsättas innan dess.
EuroMaint erbjuder kvalificerat tekniskt underhåll som tillgodoser kundernas behov av väl fungerande fordonsflottor. Vi har ett nät av verkstäder från Luleå i norr till Malmö i söder, samt två verkstäder i Norge. Hos oss arbetar många specialister inom underhåll av järnvägsfordon. EuroMaint har en omsättning på ca 1 900 MSEK och cirka 1 100 medarbetare (2024). EuroMaint ägs av den börsnoterade spanska tågtillverkaren CAF sedan juli 2019.
Våra värderingar:
| Antal tjänster | 1 |
|---|---|
| Arbetstid | Heltid |
| Företagsnamn | Euromaint Rail AB |
| Lön | Fast månads- vecko- eller timlön |
| Omfattning | Tills vidare |
| Organisationsnummer | 5560322918 |
| Typ av anställning | Vanlig anställning |
| Yrke | Svetsare, manuell |
| Yrkesområde | Industriell tillverkning |
Euromaint Rail AB söker en person till denna tjänst som svetsare, manuell med placerings i Örebro. Om det låter intressant att arbeta som svetsare, manuell hos Euromaint Rail AB skickar du in din ansökan senast 2026-03-30.
Källa: Arbetsförmedlingen
Lernia Bemanning AB söker två personer till tjänsten som svetsare, manuell i Varberg.
2026-03-05
Mer infoLernia Bemanning AB söker en person till tjänsten som svetsare, manuell i Falkenberg.
2026-02-10
Mer infoIkett Personalpartner AB söker en person till tjänsten som svetsare, manuell i Kristianstad.
2026-02-05
Mer info