Svetsare för kommande uppdrag till Höglandet

Publiceringsdatum: 2026-02-05

Letar du efter anställning inom industriell tillverkning? Uniflex AB är på jakt efter en skicklig svetsoperatör/automatsvetsare och du kan vara rätt person för jobbet. Uniflex AB söker efter en ny anställd på heltid under 6 månader eller längre som är redo att ta sin karriär till nästa nivå.

För detta jobb är det en fördel om du bor i närheten av Nässjö då det är tjänsteorten. Uniflex AB behöver fler anställda som stödjer arbetet inom svetsoperatör/automatsvetsare. Kolla in deras tre lediga tjänster för att se om du har vad som krävs. Bli en del av Uniflex AB genom att ansöka till jobbet som svetsoperatör/automatsvetsare senast onsdag den fjärde mars 2026.


Jobbannons

Om tjänsten

Vi söker nu en erfarna svetsare med kompetens inom MIG/MAG och TIG till vårt team. Du kommer att arbeta med varierande uppdrag i både svart, rostfritt och aluminium beroende på uppdrag. Rollen passar dig som trivs i en praktisk miljö, har ett öga för detaljer och alltid levererar arbete av högsta kvalitet.

Arbetsuppgifter

Svetsning med MIG/MAG och TIG i olika material

Tolkning av ritningar och svetsdatablad

Monteringsarbete före och efter svets

Kontroll- och kvalitetsgenomgång av eget arbete

Eventuellt arbete med reparation, underhåll och anpassning av konstruktioner

Vi söker dig som:

Har dokumenterad erfarenhet av MIG/MAG och TIG-svetsning

Har god förståelse för ritningsläsning

Är noggrann, ansvarstagande och kvalitetsmedveten

Har svetslicenser – meriterande men inte ett krav

Trivs med att arbeta både självständigt och i team

Har truckkort A+B

Har traverskort

Meriterande

Erfarenhet av svetsning i rostfritt och aluminium

Erfarenhet av CNC eller mekaniskt verkstadsarbete

Låter detta som rätt nästa steg för dig?

Skicka in din ansökan redan idag! Urval sker löpande.

Eventuella namngivna referenter bör ha kännedom om att de finns i dina ansökningshandlingar.

Uniflex är ett auktoriserat bemanningsföretag som arbetar med uthyrning och rekrytering. Uniflex finns i Sverige, Norge och Finland. I Sverige är vi drygt 3 000 anställda och finns på ett 40 tal orter. Vi är medlemmar i Almega Kompetensföretagen samt Byggföretagen och har kollektivavtal med LO, Byggnads, Unionen och Akademikerförbunden. Uniflex är kvalitets-, miljö- och arbetsmiljöcertifierade enligt ISO 9001, ISO 14001 samt ISO 45001.

På Uniflex ser vi våra medarbetare som vår viktigaste tillgång och därför erbjuder vi följande:

  • Kollektivavtal
  • Tjänstepension
  • Friskvårdsbidrag och andra personalförmåner
  • Försäkringar
  • Marknadsmässig lön
  • Karriär och utveckling

Vi söker ständigt efter nya kollegor som arbetar i enighet med våra värderingar passion & execution.

Om jobbet

Antal tjänster3
ArbetstidHeltid
FöretagsnamnUniflex AB
LönFast månads- vecko- eller timlön
Omfattning6 månader eller längre
Organisationsnummer5566370341
Typ av anställningVanlig anställning
YrkeSvetsoperatör/Automatsvetsare
YrkesområdeIndustriell tillverkning

Ansökan

Uniflex AB söker tre personer till denna tjänst som svetsoperatör/automatsvetsare med placerings i Nässjö. Om det låter intressant att arbeta som svetsoperatör/automatsvetsare hos Uniflex AB skickar du in din ansökan senast 2026-03-04.

Källa: Arbetsförmedlingen

Till webb­ansökan »
Relaterade jobb

Vi söker svetsare för kommande uppdrag

Konsultia AB söker en person till tjänsten som svetsare, manuell i Ovanåker.

2025-12-03

Mer info

Vi söker svetsare till spännande uppdrag utanför Vetlanda!

TopWork Sverige AB söker en person till tjänsten som svetsare, manuell i Vetlanda.

2025-12-12

Mer info

Svetsare för kommande uppdrag inom fordonsindustrin

Adecco Sweden AB söker en person till tjänsten som svetsare, manuell i Örebro.

2026-01-22

Mer info